Aventics Pressure regulator, Series NL4-RGS 0821302581 NL4-RGS-G012-GAU-MAN-030-SS
€257.41
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821302581
Manufacturer Nr.
0821302581
NL4-RGS-G012-GAU-MAN-030-SS
Frequently Bought Together
-
This Item:
€257.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Pressure regulator, Series NL4-RGS 0821302506 NL4-RGS-G012-GAN-MAN-060-SS
€105.06Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Micro oil-mist lubricator, Series NL4-LBM R412007655 NL4-LBM-G012-PBP-ON
€177.71Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Function | Standard pressure regulator |
| Parts | Pressure regulator |
| Port | G 1/2 |
| Nominal flow Qn | 9500 l/min |
| Pressure gauge | with pressure gauge |
| Mounting orientation | Any |
| Regulator type | Diaphragm-type pressure regulator |
| Regulation range min. | 0.1 bar |
| Regulation range max. | 3 bar |
| Working pressure min. | 0.5 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Activation | Mechanical |
| Regulator function | with relieving air exhaust |
| Regulator type | Can be assembled into blocks |
| Pressure supply | single |
| Lock type | Standard locking, with key |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Recommended pre-filtering | 5 µm |
| Weight | 0.935 kg |
| Housing material | Die cast zinc |
| Material front plate | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
- Easy-to-assemble
- Manual, semi-automatic or fully-automatic condensate drains available
- Transparent reservoirs available
- Bayonet catches ensure easy maintenance
| Manufacturer Nr. | 0821302581 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.935000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










