Aventics Precision pressure regulator, Series NL4-RGP-...-DS 0821302524 NL4-RGP-G012-GAN-MAN-030-DS
€133.63
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821302524
Manufacturer Nr.
0821302524
NL4-RGP-G012-GAN-MAN-030-DS
Frequently Bought Together
-
This Item:
€133.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Standard oil-mist lubricator, Series NL4-LBS 0821301542 NL4-LBS-G034-SSS-ON
€188.34Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Active carbon filter, Series NL4-FLA 0821303300 NL4-FLA-G014-PNB-NO
€258.73Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Function | Precision pressure regulator |
| Parts | Precision pressure regulator with continuous pressure supply |
| Port | G 1/2 |
| Nominal flow Qn | 5600 l/min |
| Pressure gauge | without pressure gauge |
| Mounting orientation | Any |
| Regulator type | Diaphragm-type pressure regulator |
| Regulation range min. | 0.1 bar |
| Regulation range max. | 3 bar |
| Working pressure min. | 0.5 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Activation | Mechanical |
| Regulator function | with relieving air exhaust |
| Regulator type | Can be assembled into blocks |
| Pressure supply | double |
| Lock type | not lockable |
| with continuous pressure supply | with continuous pressure supply |
| Internal air consumption qv max. | 2.6 l/min |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Recommended pre-filtering | 5 µm |
| Max. pressure gauge Ø in blocked state | 40 mm |
| Weight | 0.867 kg |
| Housing material | Die cast zinc |
- Easy-to-assemble
- Manual, semi-automatic or fully-automatic condensate drains available
- Transparent reservoirs available
- Bayonet catches ensure easy maintenance
| Manufacturer Nr. | 0821302524 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.867000 |
| HS-Code | 84818059 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










