Aventics Filling unit, pneumatically operated, Series NL6-SSU 0821300993 NL6-SSU-G100-SOP-PNE-SS
€642.10
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821300993
Manufacturer Nr.
0821300993
NL6-SSU-G100-SOP-PNE-SS
Frequently Bought Together
-
This Item:
€642.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Microfilter, Series NL6-FLC 0821303814 NL6-FLC-G100-SSN-AO-00,01
€768.74Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Filling unit, electrically operated, Series NL6-SSU 0821300959 NL6-SSU-G034-SOE-024-SS
€659.84Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Pneumatically |
| Parts | 3/2-directional valve, Filling valve |
| Nominal flow Qn | 8750 l/min |
| Compressed air connection | G 1 |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Connection type | Pipe connection |
| Sealing principle | Soft Seal |
| Type | Poppet valve |
| Pilot | Internal |
| Can be assembled into blocks | Can be assembled into blocks |
| Control pressure min. | 2.5 bar |
| Control pressure max. | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Max. particle size | 8 µm |
| Compressed air connection, exhaust | G 1/2 |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 8750 l/min |
| Nominal flow Qn 2 to 3 | 3900 l/min |
| Weight | 3.08 kg |
| Housing material | Die-cast aluminum |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material, front cover | Acrylonitrile butadiene styrene |
- Easy-to-assemble
- Manual, semi-automatic or fully-automatic condensate drains available
- Transparent reservoirs available
- Bayonet catches ensure easy maintenance
| Manufacturer Nr. | 0821300993 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 3.080000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










