Aventics 3/2-shut-off valve, mechanically operated, Series NL4-BAV 0821300913 NL4-SOV-G034-SOM-MAN-SS
€77.22
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821300913
Manufacturer Nr.
0821300913
NL4-SOV-G034-SOM-MAN-SS
Frequently Bought Together
-
This Item:
€77.22Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Pressure regulator, Series NL4-RGS 0821302502 NL4-RGS-G012-GAU-MAN-100-SS
€257.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Pressure regulator, Series NL4-RGS 0821302503 NL4-RGS-G012-GAN-MAN-100-SS
€242.33Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Mechanical |
| Nominal flow Qn | 11000 l/min |
| Compressed air connection | G 3/4 |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Actuating element | rotary switch |
| Sealing principle | metal/metal sealing |
| Type | Ball Valve |
| Parts | Shut-off valve |
| Lock type | lockable |
| Lock type | for padlocks |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Min. medium temperature | -10 °C |
| Max. medium temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Compressed air connection, exhaust | G 1/2 |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 11000 l/min |
| Nominal flow Qn 2 to 3 | 110 l/min |
| Weight | 0.82 kg |
| Housing material | Die cast zinc |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material, front cover | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Material actuating control | Polyoxymethylene |
- Easy-to-assemble
- Manual, semi-automatic or fully-automatic condensate drains available
- Transparent reservoirs available
- Bayonet catches ensure easy maintenance
| Manufacturer Nr. | 0821300913 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.820000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









