Aventics Series CH01 0821201006 LIMITEUR DE DEBIT 8
€83.75
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821201006
Manufacturer Nr.
0821201006
LIMITEUR DE DEBIT 8
Frequently Bought Together
-
This Item:
€83.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Throttle valve, Series CH02 0821201103 CH02 G1/4 1700 L/MIN
€17.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Non-return valve, Series NR01 0821003022 NR01-DA08-DA08
€35.87Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | 0 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Port 1 | G 1/2 |
| Port 2 | G 1/2 |
| Medium | Compressed air |
| Compressed air connection type 2 | Internal thread |
| Compressed air connection type | Internal thread |
| Throttle bore Ø | 8.5 mm |
| Flow Qn | 2800 l/min |
| Weight | 0.17 kg |
| Housing material | Aluminum |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material flow control screw | Steel |
- Qn = 38 l/min ... 2800 l/min
| Manufacturer Nr. | 0821201006 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.170000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











