Aventics 3/2-directional valve, Series ST 0820402011 DIST.INOX C099/T018 "3/2 WV 1/8"", STAHL
€88.03
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0820402011
Manufacturer Nr.
0820402011
DIST.INOX C099/T018 "3/2 WV 1/8"", STAHL
Frequently Bought Together
-
This Item:
€88.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/2-directional valve, Series ST 0820030064 VVST-5/2XX-SR-110AC
€158.15Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/2-directional valve, Series ST 0820205003 VVST-5/2DP
€115.49Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Mechanical |
| Nominal flow Qn | 280 l/min |
| Switching principle | 3/2 |
| Compressed air connection output | G 1/8 |
| Working pressure min. | -0.95 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Actuating control | Single Solenoid |
| Actuating element | Push button |
| Sealing principle | metal/metal sealing |
| Type | Spool valve |
| Plate connection | Pipe connection |
| Lock type | not lockable |
| actuating force min. | 3 N |
| Control pressure min. | 2 bar |
| Control pressure max. | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -15 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | -15 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Oil content of compressed air min. | 5 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 25 mg/m³ |
| Max. particle size | 5 µm |
| Compressed air connection type | Internal thread |
| Compressed air connection input | G 1/8 |
- Stainless steel housing
- Metal to metal sealing
- Various mechanical actuating controls available
- Panel installation
| Manufacturer Nr. | 0820402011 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.185000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








