Aventics 5/2-directional valve, Series TC15 0820058652 TC15-5/2XX-DO-110AC-E-FORM_C-SGL
€128.87
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0820058652
Manufacturer Nr.
0820058652
TC15-5/2XX-DO-110AC-E-FORM_C-SGL
Frequently Bought Together
-
This Item:
€128.87Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 2x3/2-directional valve, Series TC15 R422102176 TC15-3/2CO-SR-110AC-E-FORM_C-SGL
€142.14Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/3-directional valve, Series TC15 0820059896 TC15-5/3CC-DO-024DC-E-M8X1_4P-VTS
€174.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Electrically |
| Actuating control | Double Solenoid |
| Manual override | without detent |
| Pilot | External |
| Nominal flow Qn | 1500 l/min |
| Compressed air connection output | G 1/4 |
| Min. working pressure | -0.9 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Operational↩voltage | 110 V AC |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | ISO 15217, form C |
| Connector standard | ISO 15217 |
| Protection class with connection | IP65 |
| Sealing principle | 15 mm, Soft seal |
| Duty cycle | 100 % |
| Typ. switch-on time | 10 ms |
| Typ. switch-off time | 10 ms |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Weight | 0.263 kg |
| Housing material | Polyamide fiber-glass reinforced |
- Excellent ratio of installation space and flow rate
- Large selection of electrical connections
- Electrical or pneumatic operated
- Long service life
- Adjustable coil with four 90° positions
| Manufacturer Nr. | 0820058652 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.263000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










