Aventics Filling unit, electrically operated, Series NL6-SSU 0821300962 NL6-SSU-G100-SOE-230-SS
€659.84
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821300962
Manufacturer Nr.
0821300962
NL6-SSU-G100-SOE-230-SS
Frequently Bought Together
-
This Item:
€659.84Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Standard oil-mist lubricator, Series NL6-LBS 0821301805 NL6-LBS-G100-PBS-ON
€261.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Filter pressure regulator, Series NL6-FRE 0821300850 NL6-FRE-G034-GAU-PNB-HO-40,00
€452.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Electrically |
| Nominal flow Qn | 8750 l/min |
| Compressed air connection | G 1 |
| Working pressure min. | 2.5 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Operational voltage AC at 50 Hz | 230 V |
| Operational voltage AC at 60 Hz | 230 V |
| Sealing principle | Soft Seal |
| Pilot | Internal |
| Connection type | Pipe connection |
| Parts | 3/2-directional valve, Filling valve |
| Can be assembled into blocks | Can be assembled into blocks |
| Type | Poppet valve |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Recommended pre-filtering | 8 µm |
| Compressed air connection, exhaust | G 1/2 |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 8750 l/min |
| Nominal flow Qn 2 to 3 | 3900 l/min |
| Holding power AC 50 Hz | 8.5 VA |
| Switch-on power AC 50 Hz | 11.8 VA |
| Duty cycle | 100 % |
| Protection class with connection | IP65 |
| Reverse polarity protection | Protected against polarity reversal |
- Easy-to-assemble
- Manual, semi-automatic or fully-automatic condensate drains available
- Transparent reservoirs available
- Bayonet catches ensure easy maintenance
| Manufacturer Nr. | 0821300962 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









