Aventics Diaphragm-type dryer, Series AS3-ADD R412007078 AS3-ADD-G012-SSN-400
€2,312.75
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412007078
Manufacturer Nr.
R412007078
AS3-ADD-G012-SSN-400
Frequently Bought Together
-
This Item:
€2,312.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Filter pressure regulator, Series AS3-FRE R412007192 AS3-FRE-G012-GAN-080-SSS-AC-05.00
€201.58Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Pre-filter, Series AS3-FLP R412007018 AS3-FLP-G038-PBP-HO-00,30
€147.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Parts | Diaphragm-type dryer |
| Type | Diaphragm-type dryer |
| Mounting orientation | vertical |
| Port | G 1/2 |
| Nominal flow Qn | 400 l/min |
| Recommended pre-filtering µm | 5 µm, 0.01 µm |
| Filter element | not exchangeable |
| Working pressure min. | 4 bar |
| Working pressure max | 12.5 bar |
| Min. ambient temperature | 2 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Weight | 2.03 kg |
| Housing | Polyamide |
| Front plate | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Seal | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Threaded bushing | Die cast zinc |
| Reservoir | Aluminum |
- This modular versatile series allows to combine a huge range of different functions
- The compact dimensions save space
- Reduced energy consumption
- Lightweight
- Easy-to-use design
- Reliable and safe due to dedicated safety components
- Simple assembly and low maintenance efforts
| Manufacturer Nr. | R412007078 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 2.030000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought







