Aventics Filter, Series NL6-FLS 0821303811 NL6-FLS-G100-PBS-AO-40,00
€307.13
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821303811
Manufacturer Nr.
0821303811
NL6-FLS-G100-PBS-AO-40,00
Frequently Bought Together
-
This Item:
€307.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Pre-filter, Series NL6-FLP 0821303818 NL6-FLP-G034-SSN-AO-00,30
€610.50Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Distributor, Series NL6-DIL 0821300978 NL6-DIL-G100-NC3
€113.47Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Standard filter |
| Parts | Filter |
| Reservoir | reservoir, polycarbonate, with metal protective guard |
| Port | G 1 |
| Filter porosity | 40 µm |
| Nominal flow Qn | 7200 l/min |
| Condensate drain | fully automatic, open without pressure |
| Working pressure min. | 1.5 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Max. achievable compressed air class acc. to ISO 8573-1:2010 | 7 : 7 : - |
| Filter reservoir volume | 125 cm³ |
| Filter element | exchangeable |
| Weight | 1.78 kg |
| Mounting orientation | vertical |
| Type | Can be assembled into blocks |
| Housing material | Die-cast aluminum |
| Material front plate | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material reservoir | Polycarbonate |
| Material protective guard | Steel |
| Material filter insert | Polyethylene |
- Easy-to-assemble
- Manual, semi-automatic or fully-automatic condensate drains available
- Transparent reservoirs available
- Bayonet catches ensure easy maintenance
| Manufacturer Nr. | 0821303811 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 1.780000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought







