Aventics Distributor, Series AS5-DIN R412009253 AS5-DIN-G100
€192.52
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412009253
Manufacturer Nr.
R412009253
AS5-DIN-G100
Frequently Bought Together
-
This Item:
€192.52Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Microfilter, Series AS5-FLC R412009045 AS5-FLC-G100-PBP-HO-00,01
€333.22Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Pressure regulator, Series AS5-RGS-...-E11 R412009099 AS5-RGS-G100-GAN-100-E11
€496.58Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Parts | Distributor |
| Port | G 1 |
| Type | Non-return valve |
| Type | Can be assembled into blocks |
| Mounting orientation | Any |
| Working pressure min. | 0.4 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 16000 l/min |
| Housing material | Polyamide |
| Material front plate | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material threaded bushing | Die cast zinc |
- This modular versatile series allows to combine a huge range of different functions
- The compact dimensions save space
- Reduced energy consumption
- Lightweight
- Easy-to-use design
- Reliable and safe due to dedicated safety components
- Simple assembly and low maintenance efforts
| Manufacturer Nr. | R412009253 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











