Aventics Filling valve, Series AS5-SSV R412009275 AS5-SSV-G100-FIS-INT
€214.46
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412009275
Manufacturer Nr.
R412009275
AS5-SSV-G100-FIS-INT
Frequently Bought Together
-
This Item:
€214.46Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Pressure regulator, Series AS5-RGS-...-E11 R412009099 AS5-RGS-G100-GAN-100-E11
€422.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R412009318 (AS5-ACT-G034-GAU-080-PBP-HO-05) Wartungseinheit, 3-teilig, Serie AS5-ACT
€531.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Pneumatically |
| Parts | Filling valve |
| Nominal flow Qn | 10000 l/min |
| Compressed air connection | G 1 |
| Working pressure min. | 2.5 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Sealing principle | soft seal |
| Type | Poppet valve |
| Can be assembled into blocks | Can be assembled into blocks |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Max. particle size | 40 µm |
| Weight | 0.43 kg |
| Housing material | Polyamide |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material, front cover | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Material threaded bushing | Die cast zinc |
- This modular versatile series allows to combine a huge range of different functions
- The compact dimensions save space
- Reduced energy consumption
- Lightweight
- Easy-to-use design
- Reliable and safe due to dedicated safety components
- Simple assembly and low maintenance efforts
| Manufacturer Nr. | R412009275 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.430000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought







.jpg?width=240&height=300&store=en&image-type=small_image)

