Aventics 3/2-directional valve, electrically operated, Series AS5-SOV-...-POS R412009388 AS5-SOV-G100-3/2-POS-024-PN-K03U
€383.63
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412009388
Manufacturer Nr.
R412009388
AS5-SOV-G100-3/2-POS-024-PN-K03U
Frequently Bought Together
-
This Item:
€383.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Microfilter, Series AS5-FLC R412009070 AS5-FLC-G100-SSS-AO-00,01-ICI
€445.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Standard oil-mist lubricator, Series AS5-LBS R412009235 AS5-LBS-G100-SSS-LA
€233.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Electrically |
| Nominal flow Qn | 12500 l/min |
| Compressed air connection | G 1 |
| Working pressure min. | 2.5 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| DC operating voltage | 24 V |
| Sealing principle | soft seal |
| Parts | 3/2-directional valve |
| Can be assembled into blocks | Can be assembled into blocks |
| basic valve with electrical connector | Basic valve with pilot valve |
| Type | Poppet valve |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Max. particle size | 25 µm |
| Compressed air connection, exhaust | G 1/2 |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 12500 l/min |
| Nominal flow Qn 2 to 3 | 3700 l/min |
| Operating voltage | 24 V DC |
| Power consumption DC | 2 W |
| Protection class with connection | IP65 |
| Electrical connection type 2 | Plug |
| Electrical connection 2, thread size | ISO 15217, form C |
| Electrical connection for sensor | without wire end ferrule, tin-plated |
| Cable length sensor | 3 m |
- This modular versatile series allows to combine a huge range of different functions
- The compact dimensions save space
- Reduced energy consumption
- Lightweight
- Easy-to-use design
- Reliable and safe due to dedicated safety components
- Simple assembly and low maintenance efforts
| Manufacturer Nr. | R412009388 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









