Multi stage ejectors to 87% vacuum, G 1/8", to 84 l/min
€181.23
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FL-016204
Manufacturer Nr.
VSP 9
Multi stage ejectors to 87% vacuum, G 1/8", to 84 l/min
Frequently Bought Together
-
This Item:
€181.23Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Spring plunger M 5 (IG)xM 5 (Female thread), stroke 5mm, Standard
€42.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Suction cup fixations, Type P, G 1/2" (IG)
€94.96Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Materials:
Body: anodised aluminium, nozzles: brass, seal: neoprene
Temperature range:
-20 to +100 °C
Operating pressure:
1 to 7 bar (optimum 4 bar)
Advantages:
•extremely small design, therefore can be fitted directly to consumer item,
•economical,
•maintenance free
Body: anodised aluminium, nozzles: brass, seal: neoprene
Temperature range:
-20 to +100 °C
Operating pressure:
1 to 7 bar (optimum 4 bar)
Advantages:
•extremely small design, therefore can be fitted directly to consumer item,
•economical,
•maintenance free
| Suction performance [l/min] | 84 |
| Thread Supply air | G 1/8" |
| Thread vacuum | G 1/8" |
| Thread exhaust air | G 1/8" |
| Air consumption* [l/min] | 48 |
| Silencer | FFSD 18 |
| B [mm] | 42 |
| H [mm] | 31,5 |
| Evacuation time (1 ltr. to 10%) [s/l] | 0,10 |
| Evacuation time (1 ltr. to 20%) [s/l] | 0,25 |
| Evacuation time (1 ltr. to 30%) [s/l] | 0,70 |
| Evacuation time (1 ltr. to 40%) [s/l] | 1,20 |
| Evacuation time (1 ltr. to 50%) [s/l] | 1,60 |
| Evacuation time (1 ltr. to 60%) [s/l] | 2,5 |
| Evacuation time (1 ltr. to 70%) [s/l] | 4,2 |
| Flow at 0% vacuum [l/min] | 82 |
| Flow at 10% vacuum [l/min] | 43 |
| Flow at 20% vacuum [l/min] | 30 |
| Flow at 30% vacuum [l/min] | 20 |
| Flow at 40% vacuum [l/min] | 11,0 |
| Flow at 60% vacuum [l/min] | 6,0 |
| Flow at 80% vacuum [l/min] | 1,5 |
| Manufacturer Nr. | VSP 9 |
|---|---|
| Manufacturer | Fluidics equipment |
| EAN | 4050571727444 |
| Weight | 165.000000 |
| HS-Code | 84141089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











