2/2-way vacuum valve (NC), G 1/4", -0,9 to 5bar, 230 V AC
€172.45
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FL-067721
Manufacturer Nr.
M 214 VU 230V
2/2-way vacuum valve (NC), G 1/4", -0,9 to 5bar, 230 V AC
Frequently Bought Together
-
This Item:
€172.45Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Flat suction cups (robust lips), Ø 83x6mm, G 1/4", NBR (55A), black
€17.93Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Suction cup fixations, Type P, G 1/2" (IG)
€94.96Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Materials:
Body: brass, internal parts: 1.4104, seal: NBR (G 1/4": FKM)
Temperature range:
-10 to +80 °C, environment: max. +35 °C
Media:
neutral, gaseous and liquid media, vacuum (max. -0.9 bar)
Installation position:
with upright magnets (G 1/4": any)
Control voltages:
24 V DC, 230 V AC
Voltage tolerance:
± 10 %
Protection class:
IP 65 (plug size 3, G 1": Screw terminals)
Pressure input:
P
Vacuum inlet:
A
Information:
These valves are always supplied with a solenoid coil and a connector plug.
Body: brass, internal parts: 1.4104, seal: NBR (G 1/4": FKM)
Temperature range:
-10 to +80 °C, environment: max. +35 °C
Media:
neutral, gaseous and liquid media, vacuum (max. -0.9 bar)
Installation position:
with upright magnets (G 1/4": any)
Control voltages:
24 V DC, 230 V AC
Voltage tolerance:
± 10 %
Protection class:
IP 65 (plug size 3, G 1": Screw terminals)
Pressure input:
P
Vacuum inlet:
A
Information:
These valves are always supplied with a solenoid coil and a connector plug.
| Control voltage | 230 V AC |
| function | normally closed (NC) |
| Thread | G 1/4" |
| Operating pressure [bar] | -0,9 up to 5 |
| DN [mm] | 5 |
| Suction performance [m³/h] | 7 |
| Suction performance [l/min] | 117 |
| Kv value* [l/min] | 8,3 |
| L [mm] | 50 |
| Power consumption (AC) [VA] | 20 |
| Structural shape solenoid coil | A |
| Spare solenoid coil | MAG A 230V |
| Manufacturer Nr. | M 214 VU 230V |
|---|---|
| Manufacturer | Fluidics equipment |
| EAN | 4050571474805 |
| Weight | 0.470000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











