Festo 532632. Vacuum generator VN-07-H-T3-PI4-VI4-RO1-A
€98.02
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-532632
Manufacturer Nr.
VN-07-H-T3-PI4-VI4-RO1-A
Vacuum generator
Frequently Bought Together
-
This Item:
€98.02Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 532656. Vacuum generator VN-20-H-T6-PQ4-VQ5-RO2-M
€177.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 532643. Vacuum generator VN-10-L-T3-PI4-VI4-RO1-A
€106.08Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Nominal size, Laval nozzle | 0.7 mm |
| Grid dimension | 14 mm |
| Silencer design | Open |
| Mounting position | optional |
| Ejector characteristic | Standard High negative pressure |
| Integrated function | Ejector pulse valve, pneumatic Open silencer |
| Design | T-shape |
| Symbol | 00992043 |
| Operating pressure for max. suction flow rate | 3 bar |
| Operating pressure | 1 bar ... 8 bar |
| Operating pressure for max. vacuum | 4.4 bar |
| Max. vacuum | 92 % |
| Nominal operating pressure | 6 bar |
| Max. suction flow rate against atmosphere | 16.2 l/min |
| Air supply time at nominal operating pressure | 1.5 s |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation not possible |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media temperature | 0 °C ... 60 °C |
| Recommended cleaning/purification | Soapy water |
| Sound pressure level at nominal operating pressure | 65 dB(A) |
| Ambient temperature | 0 °C ... 60 °C |
| Max. tightening torque | 0.5 Nm |
| Product weight | 50 g |
| Type of mounting | With through-hole With H-rail With accessories |
| Pneumatic connection, port 1 | G1/8 |
| Pneumatic connection, port 3 | Open silencer |
| Vacuum connection | G1/8 |
| Material connecting thread | Anodised wrought aluminium alloy |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | NBR |
| Material receiver nozzle | POM |
| Material housing | PA-reinforced POM-reinforced |
| Material silencer | PE |
| Material screws | Steel |
| Material transmitter nozzle | Wrought aluminium alloy |
| Manufacturer Nr. | VN-07-H-T3-PI4-VI4-RO1-A |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568165239 |
| Weight | 0.055000 |
| HS-Code | 84141089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










